IZJAVA SOCIJALDEMOKRATSKOG FORUMA ŽENA POVODOM MEĐUNARODNOG DANA ŽENA

Aktualno 9. ožujka 2015

Hrvatski sabor je 13. veljače 2015. sa 77 glasova “za”, 2 “protiv” i 3 “suzdržana” donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor u kojem je, između ostaloga, za političke stranke uvedena obveza poštivanja uravnotežene zastupljenosti oba spola na kandidacijskim listama.

Posebnom odredbom ovoga Prijedloga utvrđuje se poštovanje načela ravnopravnosti spolova od strane predlagatelja prilikom utvrđivanja i predlaganja stranačkih i neovisnih lista. Naime, unatoč odredbama Ustava kojima ravnopravnost spolova predstavlja jednu od temeljnih vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske i odredbama Zakona o ravnopravnosti spolova, koji utvrđuje okvir primjene navedenog načela, u Hrvatskom saboru do sada nije bilo jače zastupljenosti podzastupljenog spola (manje od 40%) u ukupnom broju zastupnika. Uređujući navedenu odredbu na predloženi način predlagateljima listi utvrđuje se obveza da osiguraju određeni minimum zastupljenosti podzastupljenog spola na određena mjesta na listi, kako bi se potaknula uravnoteženija zastupljenost žena i muškaraca u Hrvatskom saboru. Osim toga standardi Vijeća Europe određuju jasne smjernice kako postići ravnotežu participacije žena i muškaraca u političkom i javnom odlučivanju. Tako je između ostalog određeno kako je za postizanje uravnoteženog sudjelovanja žena i muškaraca u političkom i javnom životu, u bilo kojem tijelu odlučivanja, bitno da zastupljenost žena i muškaraca ne padne ispod 40%. Stoga je Zakon nadopunjen odredbom koja će, ne samo propisivati potrebu kandidiranja najmanje 40% pripadnika oba spola, već će za propust predvidjeti i jasne sankcije. Temeljem navedene odredbe Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske će prilikom prijave izbornih lista na parlamentarnim izborima sve liste koje nemaju najmanje 40% zastupljenosti jednog spola označiti nepravovaljanima.

Iako je ovakvom izmjenom zakona učinjen velik iskorak u korist ravnopravnosti spolova u Hrvatskoj,  konačni cilj još uvijek nije postignut. Još uvijek postoji mogućnost da stranke svrstaju žene (ili muškarce) na dno lista, na potpuno neizgledna mjesta.

Zip ili par-nepar model, koji primjenjuju i druge zemlje članice Europske unije prema kojem je svaka druga osoba na listi suprotnog spola, jedno je od mogućih budućih konačnih rješenja.  Međutim, ni sada nitko ne priječi političke stranke da takav model pokušaju primijeniti prilikom sastavljanja kandidacijskih lista u cilju dosljednog poštivanja načela ravnopravnosti spolova. Tako nova odredba kojom se uvode rodne kvote ne bi bila samo deklarativne prirode.

Obilježavanjem Međunarodnog dana žena nastojimo istaknuti i slaviti sva ekonomska, društvena i politička dostignuća pripadnica ženskog spola, ali i ukazati na poteškoće s kojima se žene svakodnevno suočavaju. Forum žena SDP-a Krapinsko-zagorske županije također se pridružio obilježavanju Međunarodnog dana žena  s ciljem podizanja svijesti o položaju žena, njihovim pravima i mogućnostima.

Aktivnosti  Foruma žena SDP-a Krapinsko-zagorske županije vezane uz ravnopravnost spolova i položaj žena nisu ograničene samo na jedan dan u godini, Dan žena, već se one događaju tijekom cijele godine.  Forum žena, svojim radom i djelovanjem, nastoji pokazati svim ženama, a naročito mladima, da se ulaganjem u osobni napredak i vlastito obrazovanje mogu postići velike stvari, odnosno da ne postoji posao kojeg žene ne bi mogle obavljati jednakom stručnošću i  znanjem kao i muškarci.

PREDSJEDNICA SDFŽ KZŽ

Dunja Špoljar